Staklo u interijeru sastavni je dio svakog uređenja. Osim prozora i vrata ili pojedinačnih dekoracija, staklene su površine nezaobilazni oblikovni element ekskluzivnog dizajna. Od osnovne namjene poput ogledala, ravne staklene površine se radi svojih svojstava primjenjuju za vizualno povećanje prostora, veću refleksiju i disperziju svjetlosti, zanimljivom povezivanju prostora zahvaljujući transparentnosti i unošenju daška svjetlucavog glamura.
Međutim postoje i neke nedoumice i zablude oko pojmova vezanih uz ravne staklene površine, pa ćemo stoga dati pregled najčešće postavljenih pitanja.
FLOAT STAKLO
Obično ravno staklo naziva se float staklo. Staklo je 80% – 90% prozirnosti i jedva-primjetno tonirano u plavom ili zelenom tonu zbog prisutnosti željeznog oksida, što je uočljivo tek usporedbom s nekom optički bijelom površinom.
Float staklo je svestrane primjene i stoga najčešće uporabe u interijerima. Može se koristiti na više mjesta u interijeru i u razne ukrasne svrhe. Od flaot stakla je moguće izraditi bilo što od kvake na vratima do fasade ili lustera. Njegova velika transparentnost čini ga idealnim materijalom za izradu svjetiljki.
Kao dio namještaja, poput staklenih polica ili vrata ormarića, rubovi se obrađuju radi sigurnosti prilikom uporabe i rukovanja, a uobičajene su debljine stakla 4, 6 ili 8 mm.
SATINIRANO STAKLO
Satinirano staklo je float staklo obrađeno kemijskim sredstvima kojima se postiže određen stupanj neprozirnosti. Ponekad se naziva mliječno staklo, radi bjelkasto satenske boje. Satinirano staklo je glatke površine na kojoj se manje vide otisci prstiju, a pogotovo prašina. Moguće ga je koristiti poput float stakla u dekorativne svrhe, te naročito u situacijama koje zahtijevaju privatnost poput pregradnih zidova ili vrata u poslovnim prostorima ili hotelima, a posebno lijepo izgleda u kombinaciji s drugim materijalima poput drveta.
OPTIWHITE STAKLO
Optiwhite staklo je potpuno prozirno staklo, bez ikakvog tona. Takvo staklo je izrađeno od pomno odabranih sirovina s prirodno niskim udjelom željeznog oksida što omogućava iznimno visoku prozirnost. Staklo je praktički bezbojno, te stoga izuzetno pogodno za uporabu gdje su vidljivi stakleni rubovi ili gdje je željena neutralna boja. Bezbojnost stakla je posebno važna kod otiskivanja ili bojanja stakla po određenom RALu, jer ton stakla ni u kojem smislu ne utječe na vizual. Budući da je prijenos svjetlosti veći od čistog float stakla, savršeno je za primjene u kojima je poželjna prozirnost i čistoća boje.
Koristi se poput float stakla, a na konkretnu primjenu utječu dimenzije staklene površine i debljina stakla. Najčešće se u interijerima koriste debljine 4, 6 ili 8 mm, kao i u prethodnim primjerima.
OGLEDALO
Ogledalo je ravno i prozirno staklo sa reflektirajućim slojem sa zadnje strane zaštićenim sa dodatnim otpornim slojem boje. Proizvodi se u nekoliko boja, iako se u najvećem broju slučajeva koristi bezbojno. Moguće ga je obrađivati i svim načinima obrade kao i bilo koje drugo staklo, osim kaljenjem ili nekom drugom termičkom obradom.
Ogledala su također i izuzetno dekorativna, pa se često koriste u umjetničkoj obradi – pjeskarenjem ili nekom drugom tehnikom, a opće je poznatu popularnost steklo uz riječi:”.. ogledalce, ogledalce moje…”
SIGURNOSNA STAKLA
Sva stakla koja su obrađena kako bi se postigao veći stupanj sigurnosti za život i zdravlje ljudi nazivaju se sigurnosnim staklima.
Dva su osnovna tipa koja se razlikuju od običnog stakla:
Kaljeno staklo – sigurnosna značajka: prilikom pucanja staklo se rasipa bez oštrih rubova
Lamelirano staklo – sigurnosna značajka: prilikom pucanja, komadi stakla ostaju zalijepljeni za foliju
KALJENO STAKLO
Kaljeno je sigurnosno staklo kojem su, posebnom termičkom obradom na izuzetno visokim temperaturama, poboljšana termička i mehanička svojstva. Njegova je primjena uistinu neograničena, jer zadovoljava iznimno visoke sigurnosne zahtjeve uz sve ostale pogodnosti običnog stakla. Kaljeno je staklo nezaobilazni element suvremene arhitekture.
No treba spomenuti kako se radi ekonomičnosti umjesto kaljenog stakla izbor često svede na obično staklo koje je po svim estetskim karakteristikama potpuno jednako kaljenom. Međutim treba voditi računa o tehničkim karakteristikama kaljenog u odnosu na obično staklo i koristiti obično staklo samo ako je to sigurnosno prihvatljivo.
Kaljeno je staklo nezaobilazno kod veliko-formatnih površina, ograda stepeništa i balkona, obloga zidova, stropova i općenito svih situacija u kojima bi oštećenjem stakla moglo doći do većih ozljeda korisnika.
Minimalna debljina kaljenog stakla je obično 5 ili 6 mm. Iznimno se kaljena stakla mogu raditi i u debljinama od 4 mm, ali je tada veličina ograničena na 230 cm, te se radi toga češće izbjegava.
Minimalna dimenzija kaljenja, odnosno dužina stakla koja ide u peć, je duljine 30 cm, a najmanja obračunska mjera 0,30 m2.
LAMELIRANO STAKLO – LAMISTAL
Lamistal je sigurnosno staklo lamelirano u prozirni stakleni “sendvič” od dva stakla debljine po 3 mm i prozirne folije među njima. Takav je stakleni sendvič vrlo izdržljiv i projektiran da zadrži dijelove stakla u slučaju pucanja.
Koristi se u zahtjevnijim situacijama odnosno gdje se želi postići veći stupanj sigurnosti. Idealna je primjerice za stolove u kafićima ili blagovaonicama ili se pak može koristiti u sigurnosno osjetljivim područjima poput trgovina s nakitom, ulaznim staklenim vratima i sl. Neki izvori tvrde da je lamistal staklo čak otporno na metke. Arhitekti koriste ovo staklo u svim zahtjevnijim situacijama najčešće kao ograde stubišta.
Moguće su dvije opcije: OPAL je mutno i CLEAR potpuno prozirno staklo, poput float stakla.
LACOBEL
Lacobel je dekorativno float staklo na koje je tvornički nanesena boja sa zaštitom. Lacobel može biti izveden sa i bez zaštitne folije na poleđini. U našoj je ponudi isključivo lacobel staklo sa zaštitnom folijom, koja onemogućava rasipanje stakla, odnosno u slučaju pucanja stakla staklo ostaje zalijepljeno na foliji, pa se time staklo svrstava u kategoriju sigurnosnih stakala. Folija ujedno štiti i boju od mehaničkih oštećenja.
Debljine lacobela su 4 mm i ponuđeno je 30 tak dekora.
Lacobel je nezaobilazni element uređenja interijera, a najčešća mu je namjena za ispune kliznih vrata, vrata namještaja, obloge zidova i ostale dekorativne svrhe.
Nebrojeni su primjeri postavljanja lacobel stakla na zidove, pogotovo u objektima javne namjene, a sve češće i u privatnim domovima naročito u kupaonicama ili kuhinjama kao obloga zida uz kuhinjske elemente, radi izbjegavanja nepoželjnih fuga zidnih pločica i iznimno privlačnog vizualnog efekta.
Za lijepljenje stakla na zid obavezno je koristiti bezkiselinski, odnosno neutralni silikon.
Preporuka je svakako obratiti pažnju na područja zagrijavanja uz kuhalo, posebice ako je riječ o plinskom kuhalu, te u tim područjima koristiti kaljeno staklo, koje se može pobojati jednako kao i lacobel, odnosno moguća je kombinacija stakla bez ikakve vizualne razlike. Valja imati na umu da je kaljeno staklo mehanički i termički znatno otpornije od običnog stakla, odnosno lacobela, te o tome voditi računa prilikom odabira.
Malo koji materijal može postići tako snažan učinak kao lacobel, pa je stoga lacobel iznimno poželjan dio svakog interijera čak i kada se upotrebljava samo kao detalj.
Radi velike refleksije svjetlosti i izbora boja, prihvatljive cijene po m2, te fenomenalnog dojma koji ostavlja u interijeru, čak i uporabom samo detalja, lacobel je jedna od najtraženijih staklenih obloga za interijere.
Lacobel se naručuje i prodaje prema točnim mjerama korisnika i pri tome nema nikakvih ograničenja, a krajnje dimenzije su 255 x 321 cm. Svi dekori iz naše ponuda su u zalihama dobavljača i time uz minimalni rok isporuke. Sve je ostale boje po Pantone karti ili tisak moguće naručiti prema željama korisnika, što se zatim izrađuje u roku od otprilike 14 dana.
Izbor boja na lageru proizvođača i cijene lacobel stakla provjerite na našem webshopu.
STAKLO S TISKOM
Na staklo je moguće digitalno otisnuti rasteriranu sliku s bilo kojim motivom, kojeg izabire kupac.
Digitalni se tisak izrađuje s keramičkim bojama, iz 6 osnovnih boja – cyan, crvena, žuta, crna, zelena i bijela.
Mikronski je nanos boje, s jednim prolazom glave, rezolucije 360 dpi, dok je moguća maksimalna rezolucija od 1440 × 720 dpi.
Maksimalna veličina stakla je 240 x 450 cm, a debljina stakala koja se mogu otisnuti kreću se od 2 mm pa do 19 mm.
Infracrveni grijači suše boje tijekom procesa tiska, nakon čega staklo prolazi proces kaljenja čime boje postaju dijelom stakla i samim time trajne i otporne koliko i samo staklo.
Za obloge zidova preporučljiva je minimalna debljina stakla od 5 ili 6 mm. Obzirom da su stakla obavezno kaljena, jer je to dio procesa obrade, mogu se koristiti i za vanjska uređenja prostora.
Prilikom dogovaranja printanih stakala obavezno je odabrati sliku odgovarajuće rezolucije kako bi otisak bio zadovoljavajući. Zatim se radi prijedlog pripreme, na potrebne dimenzije, kojeg je potrebno odobriti prije izrade. Rok za digitalni print na staklima sa izrezima je cca 7-10 radnih dana, a boje su po Pantone karti.
Ukoliko je zahtjev obojenog stakla izričito po RAL karti, tada se tvornički boja optiwhite staklo, koje može i ne mora biti prethodno kaljeno. U tom se slučaju staklo boja u jednoj ili dvije boje. Ova je varijanta skuplja i s nešto dužim rokom izrade.
STAKLO U INTERIJERU
Stakla unose u svaki prostor veliku količinu glamura po prihvatljivoj cijeni, te su stoga nezaobilazni dizajnerski element poslovnih i ugostiteljskih prostora, a sve više i naših domova. Moguće je izvesti čak i samo poneki detalj u primjerice lacobel staklu i dizajnirani prostor poprima potpuno drugačiji nivo ekskluzivnosti.
Naša je preporuka za sve vrste stakla – dobro se informirati oko vrste stakla i željene namjene, te angažirati stručnjaka za postavljanje pogotovo za zahtjevnije situacije. Najčešći uzrok pucanja ili loma stakla su unutrašnja naprezanja nastala uslijed nestručnog postavljanja. No, to su rijetki primjerci koji potvrđuju bezbroj pozitivnih iskustava.
Stakla su nezamjenjiva. Iznimno su dugovječna, a njihova ljepota ne jenjava. Ukrasna stakla, poput lacobel stakla i stakla s otiskom, nevjerojatni su ukrasni detalji koji potpuno transformiraju apsolutno svaki prostor.
Jeste li čuli za staklo, koje uopće nije staklo, a djeluje upravo poput stakla? To je Rauvisio Crystal, materijal koji je dostigao sposobnost površinske refleksije stakla iako nije staklo, te razvio još niz važnih prednosti koje ga značajno razlikuju od drugih. Ne čudi, stoga, što je dizajnerska inovativnost i tehnološki napredak upravo ovaj materijal prepoznao dijelom trenda dekora u 2019.godini.
Stakla se često koriste kao obloge zidova ili fronte namještaja, a često se kombiniraju i s drugim materijalima pogodnim za izradu ormara po mjeri.
Želite li saznati male tajne dobrog uređenja interijera, iskoristiti najpogodnije kupnje ili prije svih ostalih nabaviti proizvode koje “svijet nije vidio”?
Sve što vas zanima o svojstvima proizvoda, materijala i njihovoj uporabi možete saznati u Iverpanovim prodajnim centrima, na Iverpanovom Facebook-u ili nas kontaktirati na email: [email protected]